Novosti

22. 05. 2025.

Jačanje zastupljenosti radnika iz EU-a u multinacionalnim poduzećima: Vijeće i Parlament postigli dogovor o reviziji Direktive o Europskom radničkom vijeću

Foto: NHS

Izvor: Vijeće Europske unije

Vijeće i Europski parlament postigli su privremeni dogovor o reviziji direktive kojom se nastoji povećati djelotvornost zastupljenosti zaposlenika u velikim multinacionalnim poduzećima. Tom revizijom izmijenit će se postojeća Direktiva o Europskom radničkom vijeću te olakšati osnivanje tih vijeća i poboljšati njihovo financiranje i zaštita.

"Europska radnička vijeća imaju ključnu ulogu u osiguravanju da zaposlenici velikih multinacionalnih poduzeća budu informirani i da se s njima savjetuje o transnacionalnim pitanjima koja utječu na njih. Poboljšanjem postupka savjetovanja, resursa stavljenih na raspolaganje europskim radničkim vijećima i njihova pristupa pravosuđu, danas postignutim dogovorom Vijeća i Parlamenta rješavaju se nedostaci direktive iz 2009. i dodatno jača zastupljenost radnika."

 

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, poljska ministrica obitelji, rada i socijalne politike

 

Novom direktivom nastoji se pojasniti zakonodavstvo kojim se uređuju europska radnička vijeća, olakšati njegovu primjenu te ga učiniti djelotvornijim. Glavni elementi dogovora Vijeća s Parlamentom uključuju:

 

  • transnacionalna pitanja: pojašnjeno je područje primjene transnacionalnih pitanja kako bi se osiguralo da odluke koje znatno utječu na radnike u više od jedne države članice aktiviraju obvezu obavješćivanja Europskog radničkog vijeća i savjetovanja s njim, bez da se to proširi na svakodnevne odluke ili pitanja koja utječu na radnike samo na trivijalan način
  • rodnu zastupljenost: Vijeće i Parlament složili su se da će se nastojati ostvariti uravnoteženija rodna zastupljenost u europskim radničkim vijećima
  • povjerljivost: pojašnjava se da se uskraćivanje informacija ili postupanje s njima kao povjerljivima može zahtijevati samo ako su ispunjeni objektivni kriteriji i dok postoje razlozi koji opravdavaju ta ograničenja
  • pristup pravosuđu: novim dogovorom učvršćuju se odredbe o pristupu sudskim i, prema potrebi, upravnim postupcima, među ostalim osiguravanjem pokrivanja troškova koji se odnose na pravno zastupanje i sudjelovanje
  • kazne: u slučaju da poduzeće ne poštuje pravila utvrđena u direktivi, izrečene novčane kazne trebale bi biti dovoljno odvraćajuće, uzimajući pritom u obzir različite čimbenike kao što su ozbiljnost, trajanje i posljedice kaznenog djela te je li počinjeno namjerno ili iz nepažnje.

 

 

Sljedeći koraci

 

Danas postignuti privremeni dogovor trebaju potvrditi veleposlanici i veleposlanice država članica. Nova će se pravila zatim donijeti nakon pravno-jezične redakture, a države članice prenijet će odredbe direktive u nacionalno pravo u roku od dvije godine od njezina stupanja na snagu. S primjenom odredaba direktive započet će najkasnije tri godine od njezina stupanja na snagu.

 

 

Osnovne informacije

 

Europska radnička vijeća tijela su za obavješćivanje i savjetovanje koja predstavljaju europske zaposlenike i zaposlenice u multinacionalnim poduzećima s više od tisuću zaposlenika koja posluju u najmanje dvije zemlje EU-a ili Europskog gospodarskog prostora (EGP).

 

Komisija je 24. siječnja 2024. predstavila Prijedlog direktive o izmjeni Direktive 2009/38/EC u pogledu osnivanja i funkcioniranja europskih radničkih vijeća i djelotvorne provedbe prava na transnacionalno obavješćivanje i savjetovanje. Cilj je te direktive ukloniti nedostatke u postojećem zakonodavstvu o europskim radničkim vijećima kako bi se povećala djelotvornost okvira za obavješćivanje i savjetovanje radnika na transnacionalnoj razini.

 

Vijeće je 20. lipnja 2024. postiglo dogovor o svojem mandatu za pregovore s Europskim parlamentom. Pregovori su započeli 6. veljače 2025. i zaključeni su ovim dogovorom.