Novosti

20. 09. 2024.

Od 1. siječnja čeka nas kaos zbog nove katastrofalne uredbe, sve se moglo lako izbjeći

Foto: Scott Graham, Unsplash.com

Izvor: DNEVNO.HR

NOVO PRAVILO

Zaposlene u državnim i javnim službama od 1. siječnja sljedeće godine čeka novost. Naime, Ministarstvo uprave i Ministarstvo rada uputili su u javnu raspravu uredbu o ocjenjivanju prema kojoj će se od nove godine zaposlenima u državnim i javnim službama ocjenjivati učinkovitost na poslu i odnos prema radu.

Riječ je o učiteljima, liječnicima, medicinskim sestrama, radnicima u kulturi i drugima čiji će šefovi ocjenjivati njihov rad, a oni će sukladno tome dobiti ili nagradu ili otkaz.

 

Iz sindikata su već izrazili sumnju kako će taj novi sustav funkcionirati u praksi. Domagoj Rebić, predsjednik Hrvatskog sindikata djelatnika u kulturi, smatra da će sustav imati smisla jedino ako se zaposlenike bude ocjenjivalo na temelju objektivnih pokazatelja koji su utemeljeni na nečijim rezultatima.

 

“Ako to ne bude tako, ako bude temeljen na subjektivnom pristupu, na izdvajanju određene skupine zaposlenika po ovom ili onom ključu, onda je osuđen na propast. Sudovi će biti puni jersvaki službenik ima pravo osporavati svoju ocjenu pred nadležnim sudom, osobito ukoliko svaka ocjena bude negativna, posljedica čega je prestanak radnog odnosa”, siguran je Rebić.

 

 

Puni sudovi

 

Predsjednik sindikata smatra da će od nove godine biti mnogo nezadovoljnih, a prema sudovima bi se mogla uputiti nezadovoljna gomila.

 

“Temeljem iskustva koje imam u ovom poslu,pitanje nagrađivanja određene skupine uvijek je problematično, pa čak i onda kada pretpostavljamo da je to što činimo potpuno objektivno. Sama činjenica da će 5% izvrsnih i 15% naročito uspješnih moći dobiti nagradu izazvat će nezadovoljstvo. Svatko će za sebe misliti da spada u te dvije skupine koje znače povećanje plaća”, dodaje.

 

Problem je, kaže Rebić, u tome što se radi o zanimanjima koja je jako teško objektivno kvantificirati.

 

“Je li kvalitetan nastavnik čiji učenici imaju sve jedinice ili onaj čiji učenici imaju sve odlične ocjene? Kako ocijeniti muzejskog savjetnika, na temelju čega? Bojim se da će biti dosta revolta među ljudima. Još uvijek ne možemo predvidjeti koliko će biti prigovora, hoće li to biti manjina ili će se cijeli sustav temeljiti na velikom broju prigovora”, dodaje.

 

 

Mogu li dobiti otkaz?

 

U javnosti već dulje vrijeme vlada uvjerenje da zaposlenici u državnim i javnim službama ne mogu dobiti otkaz te da je uredba o ocjenjivanju prvi korak prema izjednačavanju tih radnika i onih zaposlenih u privatnom sektoru.

 

“Zaposleni u javnom i državnom sektoru su i do sada mogli dobiti otkaz, neće to ova uredba promijeniti. Ako je netko nekoga želio zaštititi, zaštitit će ga i putem ocjenjivanja. Neće mu dati negativnu ocjenu nego će mu dati dovoljan da prođe.

 

Do sada je svatko tko nije zadovoljio mogao dobiti otkaz. Svaki državni službenik mogao je ići na disciplinski ili stegovni sud i biti kažnjen prestankom svoje službe. Sada, sasvim je druga stvar koliko je taj institut bio primjenjivan, ali isto će tako biti i s ocjenjivanjem.

 

Vrhunska pravna norma može biti loša ako se u njenoj implementaciji stvari ne postave na načelima pravičnosti i ravnopravnosti, jer pravičnost i ravnopravnost temelj su svake pravne norme koja se odnosi na veći broj ljudi”, komentira Rebić.

 

 

Problem ocjenjivanja

 

Problem je i ocjenjivanje, odnosnojesu li šefovi dovoljno kompetentnida daju ocjene svojim podređenima.

 

“Šefovi bi također trebali biti ocjenjivani, samo što je problem to što kod nas ta praksa nije zaživjela. Kada ste vi čuli da je neki ravnatelj razriješen s dužnosti zbog propusta u radu? Taj isti ravnatelj će spremačici dati otkaz, a u isto vrijeme osnivač ustanove neće svom ravnatelju dati otkaz. A može mu dati otkaz ako ne radi svoj posao kako treba, samo što se to ne događa, najčešće se uplete politika”, tvrdi. U svakom slučaju, Rebić napominje da se slaže s ocjenjivanjem, ako se sve napravi pravedno.

 

“Mislim da sustav ocjenjivanja nije loš. Važno je ocijeniti kako radim, koliko radim i koliko kvalitetno radim. S obzirom na veliki broj i druge probleme s kojima se susreću u radu, pitam se hoće li ravnatelji škola ili bolnica imati vremena to raditi. Osim toga,ocjenjivanje je vještina, a moje je mišljenje da svi ti ocjenjivači moraju proći neku edukaciju da bi na objektivan način znali valorizirati nečiju vrijednost.

 

Sigurno će biti problema i nezadovoljnih. U kojoj mjeri i kako, za koje vrijeme, ne znam. Ali kažem, sam sustav po sebi nije loš. Nije loš jer želimo one koji ne rade odstraniti iz sustava, ali to se moglo napraviti i ranije”, zaključuje Rebić.