Neuspješno završen postupak mirenja zbog odbijanja Transcoma da pregovara Kolektivni ugovor
Izvor: HST
Sindikatu otvorena mogućnost sindikalnih akcija
U Osijeku, 20. rujna 2023. godine, u upravnoj zgradi Transcoma, održan je sastanak radi provođenja postupka Mirenja u kolektivnom radnom sporu, vezanom uz početak pregovaranja za prvi Kolektivni ugovor u Transcom WorldWide d.o.o.
Postupak mirenja je pokrenuo Hrvatski sindikat telekomunikacija (Sindikat), nakon što se Uprava Transcom WorldWide d.o.o. (Uprava), bez ikakvog objašnjenja, nije očitovala i potpuno ignorirala tri zahtjeva Sindikata za početak pregovaranja za prvi Kolektivni ugovor u TWW.
Mirenju su bili nazočni opunomoćenici Sindikata i Uprave, te Miritelj kojeg je imenovao Ministar rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.
Nakon održanog sastanka, Miritelj je zapisnički konstatirao: Mirenje nije uspjelo.
Mirenje predstavlja najprikladniji način rješavanja radnih sporova, a s dugom tradicijom u Europskoj uniji. Treće nepristrane i neovisne osobe pomažu strankama u sporovima iznaći sporazumna rješenja i prije utemeljenja sudskog, od države organiziranog i prisilom praćenog načina rješavanja sporova.
Zašto mirenje nije uspjelo?
Stavovi Uprave:
- Opunomoćenici Uprave ističu, da je Sindikat svojim aktivnostima (10 prijava na Državni inspektorat) narušio ugled TWW i nanio financijsku štetu firmi.
- Ističu, da u TWW postoji radničko vijeće, sa kojim rješavaju sva pitanja, koja Sindikat želi rješavati putem Kolektivnog ugovora
- Uprava tvrdi, da radnici uživaju maksimalna prava i da su više nego zadovoljni u TWW
- Traže od Sindikata, da im dostavi svoja traženja, pa će onda razmisliti, žele li pregovore ili ne?
- Od Uprave TWW će tražiti odobrenje, mogu li pregovarati sa Sindikatom?
Stavovi Sindikata:
- Da se Uprava pridržava Zakona RH, ne bi bilo prijava na Državni inspektorat, niti kazni, niti bilo kakve štete na ugled i financijsku stranu firme. Uprava je ta koja, nezakonitim radnjama, na štetu radno pravnog statusa radnika, nanosi štetu TWW i biva kažnjavana zbog toga.
- Zakon o radu propisuje da pregovarati mogu isključivo osobe koje su prema Statutu Društva ovlaštene pregovarati, pa Sindikat tražida Uprava dostavi pisane punomoći, tko u ime TWW ima ovlasti pregovarati i potpisivati Kolektivni ugovor?
- Sindikat će dostaviti svoj prijedlog zahtjeva za Kolektivni ugovor, kada Uprava dostavi svoje punomoći i prihvati obvezu pregovaranja o materijalnim pravima radnika i radnom vremenu, te drugim pravima iz radnog odnosa.
- Sindikat želi pregovarati i u konačnici potpisati Kolektivni ugovor
Miritelj:
U svome nastojanju, da približi stavove jedne i druge strane, između ostalog objašnjava Poslodavcu, koja je uloga i mjesto radničkog vijeća, napominjući, da temeljem Zakona o radu jedino Sindikat može pregovarati Kolektivni ugovor, a radničko vijeće mora paziti, je li Uprava poštuje potpisani Kolektivni ugovor, Zakone, Pravilnik o radu i druge propise.
Što i kako dalje?
Sindikat stvarno želi uspostaviti socijalni dijalog u TWW, ali postoji velika prepreka na tom putu, a to je današnja Uprava, koja želi zadržati svoje sadašnje pozicije, komunikacijsku blokade svojih radnika i „zaštitu“ od Sindikata.
Hrvatski sindikat telekomunikacija zna kada i kako, doći do krajnjeg cilja. Svoje zahtjeve ćemo dostaviti i Novoj upravi i ponuditi, ponovno, početak pregovora, ili …
O tome ćete biti na vrijeme informirani, a kako stoje stvari, postoji velika mogućnost, a sada nakon neuspjelog mirenja, Zakon nam omogućava, da legalno i legitimno tražimo svoje pravo na bolji i kvalitetniji rad i svakodnevni život i na druge načine.