Novosti

07. 10. 2024.

Svjetski dan dostojanstvenog rada

Dostojanstven rad - odgovor na pitanje kako zadržati radnike?
Svjetski dan dostojanstvenog rada, koji se obilježava 7. listopada, prilika je da se svi zapitaju koliko samo bliže ili dalje njegovom ostvarenju. Sindikati i njihove udruge viših razina ne samo da razmišljaju o dostojanstvenom radu, nego i cijelu godinu uporno rade na njegovom ostvarenju i daljnjem razvoju.

Međunarodna konfederacija sindikata (ITUC) ove godine obilježava dan dostojanstvenog rada uz poruku „Radnici zaslužuju mir i demokraciju“.   Znajući užarenu situaciju i milijune ugroženih u svijetu ne treba ništa objašnjavati. Europska konfederacija sindikata (ETUC) ravna se po najnovijem istraživanju Eurobarometra, a prema kojem građani zahtijevaju da poboljšanje uvjeta života bude prioritet u idućem mandatu tijela Europske unije. Nezavisni hrvatski sindikati cijelu godinu zahtijevaju obuzdavanje inflacije, rast minimalne, ali i svih nižih i srednjih plaća kako bismo spriječili „utrku prema dnu“ i zadržali naše radnike.

 

Snažni poslodavci trebaju razvijati radne standarde, a ne ih rušiti

 

Na dan dostojanstvenog rada Hrvatski sindikat telekomunikacija, uz potporu Nezavisnih hrvatskih sindikata, zajedničkom raspravom želi ukazati na slabu pokrivenost telekomunikacijskog sektora kolektivnim ugovorima. To je važno jer je upravo kolektivni ugovor potvrda ravnopravnog, partnerskog i dostojanstvenog odnosa poslodavca prema radnicima.

 

Upravo poslodavci koji su snažni, imaju velike profite, mnogi su i velike multinacionalne kompanije, a takvi su redom u telekomunikacijskom sektoru, trebaju biti predvodnici razvoja socijalnog dijaloga i radnih prava. Stoga je nedopustivo da plaće mnogih radnika u ovom sektoru nisu daleko iznad minimalne, kao i da je sklopljen tek jedan kolektivni ugovor. Ako radna prava, socijalni dijalog i dostojanstven rad neće njegovati oni koji imaju sve preduvjete, tko hoće?

 

Spriječiti „utrku prema dnu“

 

Dostojanstven rad svakako podrazumijeva primjerenu i pravednu plaću od koje radnik i njegova obitelj mogu primjereno živjeti u vlastitom domu. Znajući da polovina naših radnika prima neto plaću ispod 1130 eura neto, a gotovo ih je 2/3 ispod prosjeka od 1315 eura neto, mnogi sigurno ne osjećaju da je njihov rad dostojanstven, te osjećaju da i oni postaju dio „utrke prema dnu“. Poslodavci ne želeći odgovoriti na zahtjeve i razvoj prava svojih radnika radije krenu zapošljavati radnike iz drugih područja i zemalja, a koji pristaju na tu nižu razinu prava. Takvom konkurencijom novopridošlih radnika ruše se radni, ali i društveni standardi. 

 

Opasnost „utrke prema dnu“ za nas je dvostruka. Naši građani i radnici nažalost su jednim dijelom ovoga procesa u inozemstvu gdje kao strani radnici i oni popunjavaju rupe i rade na poslovima na kojima pod tim uvjetima domaće stanovništvo ne želi raditi. Sada pak vidimo da i kod nas dolazi sve veći broj radnika koji popunjavaju loše plaćena radna mjesta i pristaju na manje. Demografske promjene ne samo da utječu na radne odnose, one se i događaju kroz radne odnose. Utrka prema dnu ne smije ni kratkoročno postati rješenje naših problema, jer će dugoročno dovesti do poraza svih nas.     

 

Dostojanstven rad je i socijalni dijalog

 

Dostojanstven rad podrazumijeva i sigurnost radnog odnosa te zaštitu od samovolje i otkaza, podrazumijeva i provedbu mjera zaštite na radu, primjeren tempo i opterećenje, predvidivo radno vrijeme, pravo na redovite odmore i dopuste, pravo na odjavu-isključenje i mnoga druga prava iz radnog odnosa. Dio dostojansvenog rada je i pravo na obrazovanje, napredovanje pa i nalaženje smisla u svojem radu. Dostojanstven radu svakako podrazumijeva i primjerene međuljudske odnose, zaštitu od stresa i uznemiravanja, pa i sami imamo termin „zaštita dostojanstva“ u Zakonu o radu

 

Na kraju, ali i na samom početku, dostojanstven rad podrazumijeva partnerski odnos i uvažavanje od strane poslodavca prema radniku, uključuje i pravo radnika na informiranje i sudjelovanje u odlučivanju o važnim pitanjima za gospodarsko socijalni položaj radnika, pravo na sindikalno organiziranje i sindikalni rad. Kako je već navedeno, potvrda dostojansvenog odnosa poslodavca radniku na razini cijelog kolektiva je upravo kolektivni ugovor.

 

Svi mi, koji činimo Nezavisne hrvatske sindikate, svojim radom doprinosimo razvoju i zaštiti radnih prava i standarda za naše članove, ali i sve radnike u Hrvatskoj i dajemo važan doprinos da njihov rad u što većoj mjeri bude dostojanstven.  

 

Darije Hanzalek

Predsjednik