Iz EGSO-a – Nedostatak radne snage i vještina u određenim sektorima
Europski gospodarski i socijalni odbor (EGSO) je na svojoj plenarnoj sjednici održanoj 4. i 5. prosinca 2024. godine, između ostalih, usvojio i Mišljenje TEN/836 - Nedostatak radne snage i vještina u sektorima prometa, energetike, infrastrukture i digitalne tehnologije.
EGSO u ovom Mišljenju ističe sve veći izazov nedostatka radne snage i vještina u sektorima prometa, energetike, infrastrukture i digitalne tehnologije.
Ovi su sektori ključni za prosperitet i ekološku održivost EU-a i središnji su za Europski zeleni dogovor, kao i za buduću konkurentnost EU-a. Potrebne su ambicioznije mjere kako bi se osigurala pravedna tranzicija koja uključuje promicanje kvalitetnih radnih mjesta, ravnotežu tržišta rada i poboljšanje uvjeta rada. EGSO prepoznaje važnu ulogu socijalnih partnera u razvoju i provedbi mjera za rješavanje problema nedostatka radne snage i vještina te predlaže razvoj i financiranje ciljanih programa usmjeravanja usmjerenih na učenika i koordiniranih mjera potpore učenicima kako bi se olakšao ulazak nedovoljno zastupljenih i skupina u nepovoljnom položaju na tržište rada. To uključuje žene u STEM zanimanjima (znanost, tehnologija, inženjerstvo i matematika), osobe migrantskog porijekla, osobe s invaliditetom i starije radnike.
Također se potiče države članice na primjenu fondova za osposobljavanje kojima se upravlja na tripartitan način poštujući značajke različitih nacionalnih sustava kako bi se smanjile demotivacije i poduprlo poduzeća u pružanju osposobljavanja na radnom mjestu, kao što je naukovanje.
EGSO u Mišljenju pozdravlja nastojanje Europske komisije da akcijskim planom odgovori na potrebu za radnom snagom i kvalificiranim radnicima i poziva institucije EU-a i države članice da u bliskoj suradnji sa socijalnim partnerima razrade sljedeće aspekte, uzimajući u obzir detaljne napomene i preporuke, te da pri osmišljavanju i provedbi akcijskog plana uzmu u obzir perspektivu regionalne kohezije te gospodarsku, ekološku i socijalnu perspektivu.
Izvor:
MH