Novosti

07. 03. 2025.

Komisija predstavlja plan za jačanje prava žena

Foto: NHS

Izvor: EUROPSKA KOMISIJA

Uoči Međunarodnog dana žena 8. ožujka Europska komisija predstavlja plan za prava žena i izvješće o rodnoj ravnopravnosti za 2025. U planu se predlažu mjere za nastavak rada na ostvarivanju rodne ravnopravnosti i iznosi dugoročna politička vizija za jačanje prava žena.

Europska unija prednjači u rodnoj ravnopravnosti i u tome može biti uzor ostatku svijeta. Plan se temelji na važnom napretku ostvarenom u okviru Strategije za rodnu ravnopravnost 2020. – 2025. U posljednjih pet godina EU je ostvario izniman napredak kad je riječ o pravilima o transparentnosti plaćaravnoteži između poslovnog i privatnog života koja doprinosi pravednijoj raspodjeli obaveza skrbi, rodnoj ravnoteži u upravnim odborima društava i borbi protiv nasilja nad ženama.

 

Komisija tim planom ponovno potvrđuje svoju predanost radu na jačanju položaja žena i djevojčica i ostvarenju istinski rodno ravnopravnog društva u cijeloj Europi i svijetu. Plan donosi smjernice za buduće mjere u sljedećoj strategiji za rodnu ravnopravnost.

 

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen izjavila je: Ne postoji valjan razlog da žene zarađuju manje od muškaraca, imaju niže zdravstvene standarde i budu izložene nasilju. Znamo da su ravnopravna društva pravednija i uspješnija. Žene i muškarci, pozivam vas da udružimo svoje talente i vještine. Današnji plan pokazuje da smo odlučni u namjeri da gradimo Europsku uniju na načelima rodne ravnopravnosti i prava žena.

 


Vodič na putu prema pravima žena


EU je donio niz iznimno važnih inicijativa u okviru Strategije za rodnu ravnopravnost 2020. – 2025. Usprkos tome, napredak u postizanju rodne ravnopravnosti i dalje je spor i neujednačen u različitim područjima i državama članicama, kako je istaknuto u izvješću o rodnoj ravnopravnosti za 2025. Svaka treća žena u EU-u doživjela je fizičko i/ili seksualno nasilje. Razlike u zaposlenosti i plaćama u EU-u sporo se smanjuju, a nasilje nad ženama, diskriminirajuće norme i stereotipi i dalje su prisutni. Žene su prekomjerno zastupljene na slabije plaćenim radnim mjestima, a nedovoljno zastupljene na položajima na kojima se donose odluke.

 

U planu se nastoji riješiti problem strukturnih diskriminirajućih normi u našim društvima, posebno kako bi se radilo na postizanju:

 

  • slobode od rodno uvjetovanog nasilja, među ostalim sprečavanjem i suzbijanjem svih oblika nasilja nad ženama i djevojčicama, kao što je seksualno nasilje, uključujući silovanje, odnosno nepostojanje pristanka na spolni odnos, te osiguravanjem potpore i zaštite za žrtve nasilja
  • najviših zdravstvenih standarda jačanjem i dopunjavanjem zdravstvenih politika država članica za pristup žena spolnom i reproduktivnom zdravlju i pravima uz potpuno poštovanje Ugovorâ te promicanjem rodno osjetljivih medicinskih istraživanja, kliničkih ispitivanja, dijagnostike i liječenja
  • jednakih plaća i boljeg ekonomskog položaja žena, konkretno uklanjanjem razlika u plaćama i mirovinama među spolovima, promicanjem financijske pismenosti žena i djevojčica te borbom protiv podcjenjivanja poslova koje obavljaju žene
  • ravnoteže između poslovnog i privatnog života i ravnopravne raspodjele obveza skrbi, posebno promicanjem jednake podjele obveza skrbi između žena i muškaraca i ulaganja u sektor dugoročne skrbi kako bi se osigurala kvalitetna radna mjesta u tom sektoru
  • jednakih mogućnosti zapošljavanja i primjerenih radnih uvjeta, na primjer iskorjenjivanjem razlika na temelju spola u zapošljavanju, uklanjanjem seksualnog uznemiravanja u poslovnom okruženju te osiguravanjem kvalitetnih radnih mjesta i jednakih mogućnosti za razvoj karijere
  • kvalitetnog i uključivog obrazovanja, na primjer promicanjem rodno uravnotežene perspektive na svim razinama obrazovanja, poticanjem djevojčica i žena da se uključe u sektore STEM-a i poticanjem dječaka i muškaraca da se uključe u sektore obrazovanja, zdravstva i socijalne skrbi
  • političkog sudjelovanja i jednake zastupljenosti, među ostalim promicanjem ravnomjerne rodne zastupljenosti u svim sferama javnog i političkog života, uz istodobno jamčenje sigurnosti žena u javnom životu i borbu protiv seksizma
  • institucijskih mehanizama kojima se ostvaruju prava žena, posebno osiguravanjem specijalizirane institucijske infrastrukture za rodnu ravnopravnost i rodno osviještenu politiku te održivim financiranjem politika rodne ravnopravnosti i organizacija za prava žena.

 

Komisija poziva Europski parlament, Vijeće, države članice i ostale institucije i dionike da se udruže u provedbi plana i predlože mjere u okviru svojih nadležnosti kako bi njihovo zalaganje za prava žena na razini EU-a urodilo opipljivim rezultatima.

 

 

Kontekst


Ravnopravnost žena i muškaraca temeljno je pravo i temeljna vrijednost sadržana u pravu Unije počevši od Ugovora iz Rima iz 1957. Plan je donesen danas, na 30. obljetnicu Pekinške deklaracije i platforme za djelovanje, u okviru kojih je 189 zemalja, uključujući sve države članice EU-a, potvrdilo svoju predanost jačanju položaja žena i postizanju globalne rodne ravnopravnosti.

 

Te su vrijednosti uključene u političke smjernice predsjednice von der Leyen, u kojima se navodi da Komisija predano radi na novoj strategiji za rodnu ravnopravnost kojom će se „jačati prava žena na svim razinama, od borbe protiv rodno uvjetovanog nasilja do jačanja položaja žena u politici i na tržištu rada, u cijelom EU-u i u svim njegovim institucijama”.

 

Komisija je danas objavila i izvješće o rodnoj ravnopravnosti u EU-u za 2025., u kojem se daje pregled napretka u provedbi Strategije za rodnu ravnopravnost 2020. – 2025. U izvješću se navodi da je 2024. ostvaren važan zakonodavni napredak donošenjem prve Direktive o suzbijanju nasilja nad ženama. Međutim, obveze preuzete u okviru Pekinške deklaracije još nisu u potpunosti ostvarene. Indeks rodne ravnopravnosti Europskog instituta za ravnopravnost spolova (EIGE) pruža uvid u trenutačno stanje rodne ravnopravnosti u EU-u. Prema tom indeksu, EU je 2024. ostvario 71 bod od 100. Osim toga, Eurostat, Agencija EU-a za temeljna prava (FRA) i EIGE u studenom 2024. objavili su istraživanje EU-a o rodno uvjetovanom nasilju koje je pokazalo da je nasilje nad ženama i dalje uvelike rašireno.

 

U okviru programa Građani, ravnopravnost, prava i vrijednosti Komisija financira projekte i organizacije za promicanje rodne ravnopravnosti i borbu protiv rodno uvjetovanog nasilja. Komisija je 20. veljače 2025. objavila novi poziv na podnošenje prijedloga za financiranje projekata koji rade na sprečavanju rodno uvjetovanog nasilja, zaštiti i pomoći žrtvama nasilja te za potporu lokalnim organizacijama aktivnima u tom području. Rok za podnošenje prijedloga je 7. svibnja 2025.

 

 

Više informacija


Plan za prava žena

 

Plan za prava žena – Načela za rodno ravnopravno društvo

 

Godišnje izvješće o ravnopravnosti spolova

 

Informativni članak

 

Strategija za rodnu ravnopravnost 2020. – 2025.