Prioritet – industrijska politika, poručuju čelnici EU-a Komisiji
Europski čelnici danas su pozvali Komisiju na hitnu izradu industrijske strategije za kvalitetna radna mjesta kao dio europskog poticanja konkurentnosti.
Na sastanku u Budimpešti, čelnici vlada EU-a složili su se s deklaracijom za „Novi europski dogovor o konkurentnosti” u kojoj stoji:
„Pozivamo Komisiju da kao prioritet predstavi sveobuhvatnu industrijsku strategiju za konkurentne industrije i kvalitetna radna mjesta.”
Deklaracija daje važno pojašnjenje stajališta EU-a o industrijskoj strategiji nakon dvosmislene poruke koju je, ranije ovog tjedna, dogovorila Euroskupina. Europska konfederacija sindikata (ETUC) uputila je pismo predsjedniku Vijeća, Charlesu Michelu, tražeći da se u deklaraciji prizna važnost kvalitetnih poslova za konkurentnost. Nacionalne sindikalne središnjice također su imale isti zahtjev u pismima koja su uputile vladama u državama članica, a što su učinili i NHS, SSSH i MHS.
Manjak radne snage
Međutim, postoji opasnost da pozitivan razvoj bude potkopan mjerama deregulacije u deklaraciji, kao što je proizvoljno smanjenje mjera izvješćivanja za 25%. Predstavnici gospodarstva naveli su Direktivu o transparentnosti plaća prema spolu kao primjer 'tereta izvješćivanja'. Nikakva inicijativa za bolju regulativu ne smije dovesti do snižavanja prava ili standarda pri zapošljavanju.
To je posebno zabrinjavajuće budući da je nedostatak radne snage u posljednje vrijeme veliki problem konkurentnosti Europe, a istraživanja pokazuju da sektori koji nude poslove najniže kvalitete imaju najveće poteškoće u pronalaženju osoblja. Nedostatak propisa, koji bi, na primjer, osigurali poštivanje prava na isključenje, košta radnike milijune eura neplaćenog rada.
ETUC sada poziva Komisiju da podrži povećana ulaganja u naše industrije, koja bi trebala imati snažne odredbe o „ socijalnim uvjetima“ kako bi se zaštitila i stvarala kvalitetna radna mjesta. Javno financiranje poduzeća trebalo bi biti uvjetovano poštivanjem kolektivnog pregovaranja i ponovnim ulaganjem pravednijeg udjela dobiti radi povećanja produktivnosti.
Komentirajući Budimpeštansku deklaraciju, glavna tajnica ETUC-a Esther Lynch rekla je:
“Draghijevo izvješće jasno je pokazalo da europsko gospodarstvo pati od kroničnog nedovoljnog ulaganja, što je stvoreno kombinacijom politika rezanja i korporativne kulture koja je dovela do pada privatnih ulaganja kako su se profiti povećavali. Nedostatak javnih ulaganja znači da Europa nema osnovnu infrastrukturu koja je potrebna tvrtkama, a nedostatak privatnih ulaganja smanjuje našu produktivnost.
Jasno je kako nam je potrebna koherentna i snažna industrijska politika za cijelu Europu podržana povećanim ulaganjima kroz zaduživanje u obliku SURE instrumenta. Ključno je da novac mora dolaziti s jakim fokusom na rad koji je potreban za zaštitu i stvaranje kvalitetnih radnih mjesta. U nedostatku vjerodostojnog industrijskog plana dogovorenog sa sindikatima, nužan je moratorij na zatvaranja tvrtki i prisilna otpuštanja. Visokokvalitetna radna mjesta stvorena kroz kolektivno pregovaranje ključna su za najmoćnija gospodarstva u Europi. To znači da tvrtke privlače i zadržavaju radnu snagu koja im je potrebna, radnici dobivaju potrebnu obuku, a time je i vjerojatnije da će tvrtke reinvestirati pravedniji udio dobiti u novu tehnologiju potrebnu za povećanje produktivnosti.
Suprotno tome, istraživanje pokazuje kako je naša konkurentnost teško oštećena poslovima niske kvalitete koji su stvorili manjak radne snage i sve neodgovornijom korporativnom kulturom u kojoj se rastući profiti prelijevaju u dividende i bonuse umjesto da se ponovno ulažu." (mh)
Izvor: Make industrial policy a priority, EU leaders tell Commission