Novosti

30. 04. 2025.

Prosvjed radnika Hrvatskog Telekoma ispred zgrade HT-a u Splitu

Foto: HST

Slobodna Dalmacija: Piše Stipe Šarić/ 29. travnja 2025.

- Ovi diplomirani inženjeri ovdje rade u najprofitabilnijoj kompaniji u Hrvatskoj, a nemaju čak ni prosječnu plaću Republike Hrvatske, jer trenutno negdje oko 65 posto radnika "Hrvatskog Telekoma" ima ugovorenu plaću koja je manja od hrvatskog prosjeka - kazala nam je Vesna Mamić, predsjednica Hrvatskog sindikata telekomunikacija na današnjem mini prosvjedu radnika "Hrvatskog Telekoma" ispred zgrade HT-a u Splitu.

- Ovdje smo se okupili da pozovemo radnike iz Splita da dođu na veliki prosvjed koji se 10. svibnja održava na Trgu bana Jelačića. Želimo poslodavcu reći -dosta potplaćenosti i želimo primjerenu plaću za svoj rad. Činjenica je da u "Hrvatskom Telekomu" nema nekvalificirane radne snage, a poslodavac za, recimo tehničare sa srednjom stručnom spremom koji vrše uključenja interneta i slično, kreće s minimalnom plaćom od 850 eura neto.

 

Diplomirani inženjeri koji se zaposle imaju plaću od 1150 eura neto što smatramo da je neprihvatljivo u kompaniji koja ima 416 milijuna eura dobiti u 2024 godini, te koja je dioničarima isplatila 120 milijuna eura za dionice. Ovi podaci jasno pokazuju da, iako "HT" ostvaruje iznimne profite, dobit ne prati radničke plaće, niti troškove života koji su u stalnom porastu. Mi smatramo da radnici moraju biti primjereno plaćeni, a oni su i sami u anketi sindikatu imenom i prezimenom rekli da im je dosta ove potplaćenosti i da traže da sindikat poduzme akcije, te se zajedno izborimo za dostojanstvene i primjerene plaće radnika - poručila je Mamić.

 

Podsjetimo, "Hrvatski Telekom" je na naš upit o ovom štrajku naveo kako su oni dodatno povećali primanja zaposlenika čak tri puta u posljednjih 15 mjeseci. Mamić nam, pak, tvrdi kako se s tom informacijom često manipulira.

 

- Oni su u prošlih 15 mjeseci povećali plaću tri puta, ali to je isključivo zato što je ustvari država povećavala minimalnu plaću, pa su i oni morali povećavati minimalne plaće. Potom su neznatno povećavali i ostale plaće. Kada povećate plaću s 1000 eura bruto, na 1150 eura bruto, a to je sada tih 850 neto, onda možete reći da je plaća povećana 15 posto, što je ustvari ništa. Naime, 15 posto ni od čega je i dalje ništa. Nažalost, poslodavac često kaže kako su minimalna primanja 1330 eura, a u taj iznos zapravo uračunava topli obrok i božićnicu koju primamo u dijelovima što se zna da nije plaća, a i drugi radnici u Hrvatskoj isto dobivaju ta neoporeziva primanja.

 

Ta primanja, pak, ne ulaze ni u osnovicu za bolovanje, ni u osnovicu za prekovremene sate. Ne ulaze, nažalost, ni u kreditnu sposobnost radnika, a isto tako ni u mirovinsku osnovnicu tako da je danas potplaćen radnik, sutra umirovljenik na rubu siromaštva - naglasila je predsjednica sindikata koja je okupljenim radnicima održala kratki govor i sve ih pozvala da dođu u Zagreb na veliki prosvjed.

 

- Hvala Bogu da idem u Zagreb, idem čisto radi toga što mislim da smo podcijenjeni, te smatram da zaslužujemo veće plaće. Također, želim naglasiti kako nisam za parcijalno podizanje plaća. Znači, imate mogućnost da dignete nekome plaću jer je on ispod minimalca, pa mu je dignete. Ne! Ja sam za podizanje plaće od vrha do dna. Hoće li to biti 10 ili 20 posto je nebitno, ali se treba svima podignuti plaća isto, jer mislim da svi dajemo nešto ovoj tvrtki - zaključio je tehničar koji radi u HT- u s kojim smo razgovarali nakon prosvjeda, a koji je želio ostati anoniman.

 

 

HT: "Minimalna primanja u HT-u iznose gotovo 40% više od minimalne bruto plaće u Hrvatskoj"

 

„Hrvatski Telekom jedini je telekom koji ima Kolektivni ugovor što jasno ukazuje na višegodišnji kontinuitet socijalnog dijaloga. Uz potpuno poštivanje svih obveza koje proizlaze iz trenutno važećeg Kolektivnog ugovora, a koji je na snazi do 31.12.2026. godine, Hrvatski Telekom je dodatno povećao primanja zaposlenika čak tri puta u posljednjih 15 mjeseci. Kroz navedena povećanja obuhvaćeni su svi zaposlenici, a samo u posljednjih šest mjeseci, kroz dva vala povećanja plaća, dodatno je za gotovo 90% zaposlenika osigurano prosječno povećanje od čak 20%.

 

Najniža mjesečna primanja u HT-u iznose 1330 eura bruto odnosno oko 1030 eura neto. Minimalna primanja u HT-u, dakle, iznose gotovo 40% više od minimalne bruto plaće u Hrvatskoj. Na to dolaze i varijabilni mjesečni dodaci prema učinku, ali i dodaci iz Kolektivnog ugovora poput regresa, božićnice, uskrsnice te godišnjeg bonusa po učinku. Pritom Hrvatski Telekom, koji broji više od 5000 zaposlenika, zapošljava zaposlenike s najširim mogućim dijapazonom kompetencija, od najniže do najviše složenih tipova poslova, omogućujući tako jedinstven karijerni put svojim zaposlenicima. Naime, svaka pozicija u Hrvatskom Telekomu ima jasan i transparentan karijerni put, koji omogućuje ne samo kontinuirano povećanje primanja, sukladno učinku, već i sustavan i transparentan napredak unutar organizacije.

 

Hrvatski Telekom je nakon uvođenja dodataka koji su bili jednaki za sve zaposlenike, a koji su se odnosili na inflatorna kretanja nastavio s modelom povećanja plaća u ovisnosti o izvedbi pojedinca i poziciji plaće u odnosu na tržište. Duboko vjerujemo da je takav sustav pravedan te da nagrađivanje sukladno učinku potiče kompaniju ka izvrsnosti i boljem korisničkom iskustvu. Da je tome tako, potvrdili su i sami zaposlenici i to kroz recentnu anketu, u kojoj je sudjelovalo više od 4000 zaposlenika,a koja je pokazala rast zadovoljstva zaposlenika unutar organizacije.

 

HT je najveći privatni investitor u digitalnu infrastrukturu u Hrvatskoj i sredstva iz operativne dobiti kontinuirano svake godine ulažemo u izgradnju ključne infrastrukture diljem Hrvatske te u podizanje razina korisničkog iskustva i zadovoljstva zaposlenika. Također, kao društveno odgovorna kompanija iz godine u godinu HT isplaćuje i dividende svojim dioničarima, za njih gotovo 150.000 koje čini veliki broj hrvatskih građana, ali i institucionalnih ulagača, poput Fonda hrvatskih branitelja iz domovinskog rata imirovinskih fondova.“