Novosti

10. 05. 2025.

Prosvjed radnika HT-a - Ne želimo biti jeftina snaga za strane multinacionalke

Foto: HST

ZAGREB, 10. svibnja 2025. - Hrvatski sindikat telekomunikacija (HST) održao je danas prosvjed 600-tinjak radnika Hrvatskog Telekoma i drugih telekoma pod sloganom „Naš rad vrijedi više“ na Trgu bana Jelačića poručivši kako više ne pristaju biti jeftina radna snaga za strane multinacionalne kompanije.

Hrvatski Telekom je u 2024. godini ostvario dobit od 416 milijuna eura, te će isplatiti najvišu dividendu u posljednjih deset godina, pri čemu 53,5 posto pripada Deutsche Telekomu, njemačkom vlasniku kompanije. Istovremeno oko 900 radnika i njihovih obitelji od ukupno 4826 radnika nije dobilo ni centa za povećanje svojih plaća.

Prema podacima HST-a, najniže plaćeni radnici HT-a, specijalisti sa srednjom stručnom spremom, primaju neto plaću od svega 850 eura. Početna plaća stručnjaka s visokom stručnom spremom iznosi 1150 eura neto, dok 65 do 70 posto zaposlenih ima ugovorenu plaću nižu od prosječne plaće u Republici Hrvatskoj.

 

„Kompanija ostvaruje rekordne profite, a radnici samo traže transparentan i pravedan sustav plaća, plaće u skladu sa složenošću posla i kompetencijama radnika te pravedno povećanje plaća koje prati rast troškova života i profit kompanije. Mi radimo u najvažnijoj djelatnosti današnjice – jer bez nas nema poziva, interneta, ni digitalne ekonomije. U našem sektoru nema pomoćnih, ni nevažnih radnika, jer oko 50 posto visokoobrazovanih i 50 posto radnika sa srednjom stručnom spremom radi visoko kompleksne poslove za koje su premalo plaćeni. Naš je posao graditi budućnost, a plaće su nam ostale u prošlosti“, kazala je Vesna Mamić, predsjednica HST-a.

 

Na prosvjedu je istaknuto kako većina radnika sada ima plaću manju od državnog prosjeka, što znači da današnji potplaćeni visokokvalificirani i visokoobrazovani radnici u najprofitabilnijoj kompaniji u Hrvatskoj, mogu očekivati život s mirovinom koja je ispod granice rizika od siromaštva.

 

„Radnici Hrvatskog Telekoma su nezadovoljni postojećim sustavom nagrađivanja, jer su dosadašnja ulaganja u povećanje plaća nepravedno raspoređena i nedovoljna za poboljšanje njihovog standarda. Zato pozivamo na temeljitu reformu sustava nagrađivanja kako bi se osigurala transparentnija raspodjela plaća u skladu s doprinosom svih radnika“, kazao je Ivan Majdak, predsjednik Republičkog sindikata radnika.

 

Darije Hanzalek, predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata na prosvjedu je istaknuo „kako mnoge multinacionalne kompanije zloupotrebljavaju parolu "Misli globalno – djeluj lokalno!" na način da globalno teže profitu, a lokalno iskorištavaju radnike i resurse“.

 

„Neto plaće 70 % svih hrvatskih radnika stisnute su između koeficijenta 1 i 2, a naša neto primanja u 2023. zaostajala su 855 eura za prosjekom Europske unije, a čak 1.411 eura za Njemačkom“, kazao je Darije Hanzalek i dodao da od Hrvatskog Telekoma očekuju da budu društveno odgovorni, razvijaju radna prava i poštuju radnike – jer ako to ne učine, radnici će lokalno djelovati i izboriti se za svoja prava.

 

Viktor Vanek, zamjenik predsjednice HST-a objasnio je kako su radnici izašli na ulice iz puke potrebe, jer traže pošteno i dostojanstveno vrednovanje svog rada.

 

„Izašli smo na ulicu, jer smo potplaćeni, preopterećeni i do sada javnosti nevidljivi. Poslodavac kaže da je dizao plaće, a prosječno povećanje je 70 eura onima koji su ga uopće dobili. Koliko su radnici i njihovo znanje malo cijenjeni govori podatak da imamo npr. desetke inženjera s 20 do 30 godina radnog staza koji imaju plaće oko 1200 eura ili manje, kazao je Viktor Vanek, zamjenik predsjednice HST-a.

 

Na prosvjedu su podršku nezadovoljnim radnicima iskazali Saša Živković, predsjednik Sindikata hrvatskih telekomunikacija Mostar i Zlatan Kalinić, predstavnik GPA Austrija- Sindikat radnika privatnog sektora koji ima više od 280.000 članova. Tom prilikom kazao je „kako su cijene hrane u Hrvatskoj iste kao u Austriji, ali su zato plaće za ista radna mjesta tri puta veće“.

 

 

Kontakt za izjave:

 

VESNA MAMIĆ

predsjednica HST-a

099 3366031