Novosti

12. 02. 2025.

Sindikati pozivaju na pojednostavljena pravila javne nabave u korist radnika

Foto: NHS

Europska konfederacija sindikata (ETUC) poziva na reviziju pravila javne nabave kako bi se nacionalnim vlastima olakšalo davanje prioriteta tvrtkama koje imaju kolektivni ugovor i ulažu u radnu snagu.

Europska komisija danas je potvrdila da ocjenjuje direktive o javnoj nabavi prije njihove revizije. Sindikati traže da ova revizija uključi poštena pravila javne nabave koja se lako primjenjuju i koja podržavaju kvalitetna radna mjesta. Činjenica što su sindikati po prvi put uključeni u stručnu skupinu Komisije pokazuje sve veće prepoznavanje potrebe ispravljanja ovih pravila kako bi se zaustavilo poticanje utrke prema dnu koristeći javni novac.

Na prvom sastanku radne skupine predstavnici sindikata pokazat će kako trenutna pravila EU-a dovode do nepoštene konkurencije, pri čemu neke tvrtke podrivaju dobre poslodavce u plaćama i uvjetima rada. ETUC predlaže pojednostavljenje kriterija kvalitete, poput poštivanja kolektivnih ugovora, koji bi mogli smanjiti birokratski teret i poboljšati plaće i uvjete za radnike.

 

U jesen 2024. godine više od 1000 radnika u ključnim uslugama iz devet zemalja okupilo se u Bruxellesu za reformu javne nabave koja poboljšava plaće i uvjete za milijune radnika diljem EU-a. Istraživanje UNI Europa pokazuje kako se polovica svih javnih natječaja diljem EU dodjeljuje isključivo na temelju najniže cijene, često zbog pravila nabave.

 

Ova pravila zanemaruju društvene troškove za zajednice i potkopavaju obećanje predsjednice Komisije, Ursule von der Leyen, o kvalitetnim poslovima, kvalitetnim uslugama i sve većoj pokrivenosti kolektivnim pregovorima kako bi se "podržale poštene plaće, dobri radni uvjeti, osposobljavanje i pravedne promjene posla za radnike". U otvorenom pismu više od 100 vodećih svjetskih ekonomista, uključujući Thomasa Pikettyja i Isabellu Weber, utvrdili su kako "trenutačne prakse nabave – s njihovim dominantnim fokusom na najnižu cijenu u natječajima – stvaraju tržišne uvjete koji ponuđačima omogućuju zanemarivanje društvenih kriterija."

 

Esther Lynch, glavna tajnica Europske konfederacije sindikata (ETUC), rekla je:

“Kriteriji ocjenjivanja moraju se pojednostaviti kako bi vlasti bile sigurne da mogu izabrati tvrtke koje nude poštene plaće i pristojne uvjete obuhvaćene kolektivnim ugovorom umjesto ponude s najnižom cijenom. Kompromis bi trebao biti u korist dobrih poslova i pitati tvrtke imaju li kolektivni ugovor, jednostavan je pristup.

Uključivanje sindikalnih predstavnika u stručnu skupinu dobrodošao je prvi korak. Nastojat ćemo promijeniti europska pravila o javnoj nabavi tako da pristojni poslodavci više ne budu potkopavani beskrupuloznom utrkom prema dnu zbog niskih plaća, loših uvjeta i razbijanja sindikata.

Promišljanja radnika i sindikata iz svih sektora bit će ključni za utvrđivanje nedostataka trenutnih direktiva i doprinos raspravama na političkoj i tehničkoj razini, ukazivanje na  dobre prakse i utvrđivanje potrebnih zahtjeva za osiguranje društveno odgovornog poslovanja i promicanje kolektivnog pregovaranja.”

 

Oliver Roethig, regionalni tajnik UNI Europa, rekao je:

“Trenutačna pravila EU-a o nabavi su labirint. Kako bi ih pojednostavila, Europska komisija trebala bi u reviziju direktiva o javnoj nabavi uključiti jasne kriterije kvalitete, poput poštivanja kolektivnih ugovora. Ovo neće samo smanjiti birokraciju za pristojne tvrtke, već će poboljšati plaće i uvjete za milijune uslužnih radnika u Europi.”

 

Zahtjevi koje na europskoj razini iznosi Europska konfederacija sindikata, u koju su udruženi Nezavisni hrvatski sindikati NHS), već duže vrijeme u Hrvatskoj traži i NHS te je to i jedan od prijedloga NHS-a za uključivanje u Akcijski plan kolektivnog pregovaranja, a vrlo često ga se spominje na sjednicama GSV-a od strane predstavnika NHS-a i dijela HUP-a. (mh)

 

Izvor: European trade unions call for simplified pro-worker procurement rules